۱۴۰۲ شنبه ۱۱ آذر
English
صفحه اصلی
موقعيت جغرافيايي
نهبندان در جنوبي ترين نقطه استان خراسان جنوبي برگرده كوير لوت ، سرزميني نجيب ، غريب وار آرميده ، كه هزاران سال است ميزبان آفتابهاي سوزان ، سيلي خور بادهاي 120 روزه سيستان ، تنها سر بردامان كوير نهاده است. سرزميني از روزگاري بس كهن ، كه بسيار يادگارها در زمينه خاك و بر پيشاني بلند كوههايش گره خورده و سالهايي بسيار دور داراي اختيار بوده است. اما بعدها به علت غربتش كمتر كسي را با اوكاري بوده و در تواريخ نيز گهگاه يادي از آن به ميان آمده است. چنانچه غبار ايام از چهره غمزده اش برگيريم ، سيماي واقعي اش نقش روزگاران بر آن نمايان است ،‌بهتر جلوه خواهد كرد.
همانطور كه گفته شد شهرستان نهبندان جنوبي ترين نقطه استان خراسان جنوبي مي باشد كه با وسعت 26000 كيلومتر در ناحيه كويري ، تقريبا خشك و كم آب واقع شده است .
اين شهرستان همانطور كه بر روي نقشه مشخص گرديده است از شمال به شهرستان بيرجند،از شرق به كشور افغانستان و شهرستان زابل و از جنوب به استانهاي سيتسان و بلوچستان واز غرب به كرمان محدود است.
بر اساس آخرين تقسيمات كشوري ، اين شهرسان داراي دو بخش ، به نام هاي مركزي و شوسف و پنج دهستان به نام هاي شوسف ، عربخانه ، ميغان ، بندان و نه مي باشد.
منطقه نهبندان به دليل وجود راههاي اصلي و در جه يك ارتباط نزديك با استانهاي سيستان و بلوچستان و كرمان ، از اهميت ويژه اي برخوردار است، همچنين نزديكي به كشورهاي پاكستان و افغانستان و بنادر جنوبي كشور ، به ويژه چابهار و قرار گرفتن بر سر راههاي مهم بازرگاني استان خراسان ، امتيار ديگري است كه اهميت اين منطقه را بالا مي برد. در نتيجه وجود ويژگي هايفوق ، باعث مي شود تا از محروميت اين منطقه كاسته شود.
شهرستان نهبندان در موقعيت جغرافياي 58 درجه و 35 دقيقه تا 60 درجه و 53 دقيقه طول شرقي و 30 درجه و 32 دقيقه تا 32 درجه و 18 دقيقه عرض شمالي واقع شده است. ارتفاع آن از سطح دريا 1260 متر مي باشد.

مساحت: 26000كيلومتر مربع
تاریخ به روز رسانی: 1394/06/17
تعداد بازدید: 21667
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal